ایران مدرس>مقاله>مطالب عمومی>تسلط بر دروس تدریسی و موفقیت در تدریس خصوصی

تسلط بر دروس تدریسی و موفقیت در تدریس خصوصی

در این بخش در زمینه یکی از عوامل مهمی که در زمینه موفقیت در کار تدریس و تدریس خصوصی کاملا موثر است توضیحاتی ارائه شده است. این عامل مهم که می تواند در موفقیت شما درکار تدریس بسیار موثر باشد، تسلط بر دروس تدریسی است.

در بخشهای قبل و مقالات قبلی ارائه شده در همین سایت (ایران مدرس) گفته شد که دروسی را برای فعالیت در زمینه تدریس خصوصی انتخاب کنید که به آنها علاقه دارید و از یادگیری آن و همچنین تدریس آن لذت می برید. در مرحله بعد باید سعی کنید بر این دروس مسلط باشید و خودتان به صورت کامل درسها را بلد باشید و بعد برای تدریس آنها اقدام نمائید.

بر دروس تدریسی خودتان مسلط باشید: نکته دیگری که برای موفقیت در تدریس و تدریس خصوصی باید در نظر داشته باشید این است که بر دروس تدریسی خودتان به صورت کامل مسلط باشید. برای موفقیت در کار تدریس فقط بلد بودن درسها مهم نیست بلکه باید قدمهای بیشتری بردارید و بر دروس تدریسی خودتان به صورت کامل مسلط باشید. این تسلط شما در نحوه تدریس شما و حتی کلماتی که برای انتقال مفاهیم انتخاب می کنید خودش را نشان خواهد داد و شاگردهای شما این مطلب را درک خواهند کرد. اگر بر دروس تدریسی خودتان به صورت کامل مسلط باشید حین تدریس به جای اینکه به مطلبی که دارید ارائه می کنید فکر کنید، حواستان به نحوه ارائه مطالب خواهد بود و در نتیجه کلاس مفیدتری خواهید داشت. در کلاسهای گروهی مدرسه و دانشگاه و در کلاسهای تدریس خصوصی، وقتی که بر درس مسلط باشید، در زمان کمتری حجم بیشتری از مطالب را با کیفیت بالاتر ارائه خواهید کرد و شاگردهای راضی تری خواهید داشت. مطالعه کنید:
مهمترین عامل در داشتن یک جلسه تدریس خصوصی موفق

در حال حاضر تقاضا برای تدریس خصوصی زیاد است و افراد زیادی به صورت پاره وقت و تمام وقت در این زمینه فعال هستند. شما اگر می خواهید در بین این تعداد زیاد متقاضی تدریس خصوصی بتوانید شاگردهای زیادی جذب کنید و در کار تدریس خصوصی موفق باشید باید به بهترین شکل بتوانید درس را ارائه کنید. لازمه این کار آن است که قبل از حضور در کلاسهای خصوصی خودتان درس را خوب بلد باشید. اگر در شروع کار هستید ابتدا از درسهای ساده تر که می دانید واقعا برای شما کاری ندارد شروع کنید. مثلا اگر قصد دارید در زمینه آموزش ریاضی فعالیت داشته باشید و تا به حال کلاسی نداشته اید از تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و تدریس ریاضی متوسطه شروع کنید. ممکن است اگر در همان ابتدای کار بخواهید در زمینه تدریس خصوصی ریاضی دانشگاهی و یا مثلا تدریس خصوصی ریاضی مهندسی فعالیت کنید کمی کار برای شما سخت گردد. حتی اگر دروس دانشگاهی را هم خوب بلد هستید باز هم در ابتدای کار از مواردی شروع کنید که به صورت 100 درصدی بر آنها مسلط هستید. به تدریج که سابقه کاری شما زیاد شد و در اداره کلاس تجربه بیشتری بدست آوردید می توانید سراغ دروس سطح بالاتر هم بروید. شاید برای شما پیش نیامده باشد ولی به هر حال در کلاسهای تدریس خصوصی اگر 99 درصد یک مطلب و یک درس را بلد باشید ولی در جلسه اول سوالی از ان یک درصد مطرح شود و شما خوب پاسخ ندهید ممکن است کلاس کنسل شود. البته اگر مدیریت کلاس را خوب بلد باشید می توانید سوال را حتی اگر بلد هم نباشید به گونه ای پاسخ دهید که مشخص نشود بلد نیستید. ولی به هر حال برای اینکه چنین مواردی پیش نیاید بهتر است خودتان از همان اول کار با تسلط کامل در کلاس حاضر شوید. دقت کنید که اگر مثلا شاگردی را از طریق آموزشگاه جذب کرده باشید و به دلیل عدم تسلط شما به عنوان مدرس کلاس ادامه پیدا نکند، نه تنها شاگرد را از دست داده اید بلکه اعتماد آموزشگاه هم از دست رفته است و بنابراین اهمیت موضوع حتما برای شما روشن است. مطالعه کنید: 30 راهکار برای تدریس موفق و کسب درآمد بالا از تدریس خصوصی

اگر مدرس خصوصی با تجربه و با سابقه ای هستید باز هم برای حفظ تسلط بر دروسی که تدریس می کنید، ارتقای میزان تسلطی که دارید و تهیه مثالها و موارد آموزشی بهتر و پربازده تر تلاش کنید. به هر حال اگر شما 20 سال سابقه تدریس هم داشته باشید ولی در جلسه اول تدریس خصوصی با یکی از شاگردهای جدیدتان در یک بخش از درس که همیشه مشکل ساز بوده است خوب عمل نکنید شاگرد را از دست خواهید داد. بنابراین در همه ی حالتها باید تلاش کنید وضعیت خودتان را به صورت دائم بهبود ببخشید. قبل از حضور در کلاسهای تدریس خصوصی و یا حتی اگر کلاسهایی در مدرسه، دانشگاه و یا آموزشگاه دارید درس را مرور کنید و سعی کنید برای ارائه بهتر درس مثالهای بهتر و جالبتری تهیه کنید. به هر حال، در حال حاضر در هر کاری رقابت زیاد است و شما وقتی می توانید پله های موفقیت را به سرعت طی کنید که تا حد زیادی غیر قابل جایگزین باشید و به گونه ای در کلاسهای تدریس خصوصی عمل کنید که شاگردهای شما حاضر نباشند مدرس دیگری را جایگزین شما کنند. در هر زمینه ای که تدریس می کنید (تدریس خصوصی فیزیک، تدریس خصوصی شیمی، تدریس خصوصی زبان انگلیسی و .....) سعی کنید در کار خودتان بهترین باشید و با تسلط کامل در کلاسهای تدریس خصوصی حضور پیدا کنید به گونه ای که کلاسهای شما برای شاگردهایتان کاملا مفید باشد و به صورت واقعی به نتیجه گرفتن آنها در کنکور و امتحان کمک کند. مطالعه کنید: عوامل موفقیت در تدریس ریاضی

اگر می خواهید در زمینه آموزش و تدریس خصوصی فعالیت داشته باشید، آگهی تدریس خودتان را در همین سایت (ایران مدرس) که بزرگترین و پربازدیدترین سایت تدریس خصوصی ایران است و تا پاییز 96 بیش از 17000 مدرس ثبت نامی دارد درج نموده و به راحتی شاگرد جذب کنید. بر روی عبارت عضویت در سایت در بالای همین صفحه کلیک کنید.

منبع: ایران مدرس


بازدید: 105
لیست مدرسین خصوصی پیشنهادی
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
محل تبلیغات شما- ایران مدرس

پر بیننده ترین مقالات مطالب عمومی

جدیدترین مقالات مطالب عمومی

اینستاگرام
فیس بوک ایران مدرسفیس بوک
تویتر
آپارت
گوگل+
لینکدین
تلگرام