صفحه کنونی: اخبار اخبار دانشگاه دانشگاه تهران در حوزه فنی و مهندسی در بین دانشگاههای برتر دنیا

دانشگاه تهران در حوزه فنی و مهندسی در بین دانشگاههای برتر دنیا

طبق گزارش اخیر مؤسسۀ رتبه‌بندی شانگهای، حوزۀ فنی مهندسی دانشگاه تهران در میان 200 مؤسسۀ رتبه‌بندی شده توسط این نظام رتبه‌بندی قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، نظام رتبه‌بندی شانگ‌های یکی از معتبرترین نظام‌های بین‌المللی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی و پژوهشی بوده که از سال 2003 راه‌اندازی شده است.

این نظام، علاوه بر اعلام رتبه‌بندی کلی، دانشگاه‌های جهان را بر اساس پنج حوزۀ موضوعی گسترده (علوم طبیعی و ریاضیات، علوم فنی/مهندسی و رایانه، علوم زیستی و کشاورزی، پزشکی و داروسازی، و علوم اجتماعی) و پنج حوزۀ موضوعی خاص‌تر (ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم رایانه، و اقتصاد/کسب و کار) رتبه­بندی می‌کند.

تعداد محققان پر استناد که توسط مؤسسۀ تامسون رویترز مشخص می‌شوند، تعداد مقالات منتشر شده در نمایه استنادی علوم در شاخۀ فنی/مهندسی، تعداد مقالات منتشر شده در 20درصد اول بهترین مجلات حوزۀ فنی/مهندسی، و میزان هزینه‌های پژوهشی مرتبط با حوزۀ فنی/مهندسی از جملۀ معیارهای نظام شانگهای برای رتبه‌بندی مدارس فنی/مهندسی است.گفتنی است سالانه 200 مؤسسۀ برتر این فهرست بر روی وب مشخص و منتشر می‌شوند.

گفتنی است دانشگاه‌های معتبری مانند آریزونا، کلمبیا، دوک، کیوتو، مک­گیل، پکن، هنگ‌کنگ، منچستر، آلبرتا، لیسبون، چالمرز، نیویورک، و شفیلد در این فهرست پس از دانشگاه تهران قرار دارند.

دانشگاه‌های ام.آی.تی.، استنفورد، کالیفرنیا-برکلی، ایلی­نویز، و تکزاس در آوستین نیز به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم این فهرست را تشکیل می‌دهند.

دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف، دانشگاه‌های دیگر ایرانی هستند که توانسته‌اند با رتبۀ 151-200 در فهرست 200 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند.

به علاوه، در رتبه‌بندی کلی این نظام، دانشگاه تهران تنها دانشگاه ایرانی است که با رتبۀ 301 تا 400 در فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است .

همچنین، دانشگاه تهران در سال‌های 2009 تا 2013 توانسته است به ترتیب رتبه‌های 402-501، 401-500، 301-400، و 301-400، 401-500 را کسب کند. دانشگاههای هاروارد، استنفورد، ام‌آی‌تی و کالیفرنیا‌برکلی از ایالات متحده و دانشگاه کمبریج از انگلستان به ترتیب رتبه­ های 1 تا 5 این نظام رتبه‌بندی را به خود اختصاص داده­ اند.

بازدید: 288
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
محل تبلیغات شما- ایران مدرس
مروری بر اخبار
پر بیننده های اخبار
کلمات مرتبط

اخبار دانشگاه آزاد خبر استخدامی دانشگاه دولتی اخبار استخدامی کنکور سراسری خبر استخدام دانشگاه پیام نور اخبار دانشگاه غیرانتفاعی اخبار آگهی استخدام علمی کاربردی خبرهای کنکور دکتری اخبار استخدام کارشناسی ارشد کنکور کارشناسی ناپیوسته خبرهای استخدام اخبار آزمون استخدامی اخبار آزمون دکتری اخبار جذب هیات علمی استخدام کنکور ارشد عتبات عالیات

کد قرار دادن بنر ایران مدرس در سایت شما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
اینستاگرام ایران مدرس
فیس بوک ایران مدرس
آپارت ایران مدرس
لینکدین
تلگرام ایران مدرس