صفحه کنونی: اخبار اخبار دانشگاه غیر انتفاعی آخرین اخبار از تجمیع موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی

آخرین اخبار از تجمیع موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آخرین وضعیت تجمیع موسسات غیردولتی و غیرانتفاعی را تشریح کرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، چندی پیش در مورد مشکل صندلی های خالی و موسسات زیان‌ده غیردولتی و غیرانتفاعی خبر داد واینکه در استان‌ها یا مناطقی که تعداد مراکز زیان‌ده در آن‌ها زیاد است شهرک دانشگاهی ایجاد خواهد شد تا فعالیت های موازی موسسات به فعالیت مشترک تبدیل شود. با گذشت زمان و انجام نشدن اقدامی در این زمینه این سوال پیش آمده که برای مشکل موسسات زیان‌ده غیر انتفاعی و غیردولتی چه تدبیری اتخاذ شده است؟

دکتر کارن ابری‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طرح شهرک‌سازی برای موسسات زیان‌ده غیرانتفاعی و غیردولتی در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: به فکر تاسیس شهرک نیستیم، بلکه قصد داریم شرایطی را فراهم کنیم که موسسات زیان‌ده در هر استان گرد هم جمع شوند و در یک پردیس دانشگاهی قرار گرفته و به صورت مجتمع دربیایند.

وی با بیان اینکه برای شهذک سازی و تجمیع واحدهای زیان‌ده مشوق‌ها و تدابیری در نظر گرفته شده و قرار است در برنامه ششم توسعه مد نظر قرار گیرد، توضیح داد: در واقع با توجه به اینکه دولت به دنبال این است که بخش خصوصی را وارد چرخه اقتصاد کند، باید سیاست‌های تشویقی فراهم کند تا استانداری‌ها و فرمانداری‌ها زمین‌ها را به قیمت ارزان‌تر در اختیار این واحدهای غیردولتی قرار دهند و تعرفه‌های انرژی پایین‌تری نیز برای این واحدها در نظر گرفته شود.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه تعداد دانشجویان در کل کشور حال کاهش است، گفت: تعداد مراکز غیردولتی و غیرانتفاعی در گذشته به دلیل تعداد بالای دانشجویان، توسعه کمی بیش از حدی پیدا کردند اما هم اکنون تعداد جمعیت جوان کشور و در نتیجه دانشجویان در حال کاهش است. بنابراین باید با اتخاذ تدابیری، از زیان این مراکز و برگزاری کلاس های موازی جلوگیری شود.

ابری‌نیا ادامه داد: برای مثال پنج کلاس مختلف به صورت همزمان برای درس حسابداری در چند مرکز مختلف برگزار می‌شود و دانشجویان در این کلاس‌ها تقسیم می‌شوند و کلاس زیر حدنصاب برگزار می‌شود، در نتیجه نمی‌توان برای هر کلاس استاد مناسب درنظرگرفت، این باعث پایین آمدن کیفیت آموزشی و افزایش هزینه‌های اقتصادی می‌شود در صورتی که اگر واحدها تجمیع شوند هم فضای فیزیکی به صورت اشتراکی خواهد شد و هم کلاس‌ها به صورت مشترک برگزار می‌شوند.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم به این سوال که آیا تاکنون تجمیعی در استانی صورت گرفته است یا خیر، پاسخ داد: در استان خراسان زمینی خریداری شده است و قرار است 13 موسسه در این زمین تجمیع شوند. فعلا این فرآیند در مرحله برگزاری جلسات مشترک بین این 13 موسسه است.

ابری ‌نیا در پایان در پاسخ به این سوال که تجمیع موسسات در یک نقطه خاص ممکن است امکان دسترسی آسان برای دانشجویان را مشکل ‌کند، گفت: اگر چنین اتفاقی بیفتد بعد از اینکه واحدها در یک جای مشخص و معینی جمع شوند برای آنها سرویس ایاب و ذهاب در نظر گرفته می‌شود.

بازدید: 634
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
مروری بر اخبار
پر بیننده های اخبار
کلمات مرتبط

اخبار دانشگاه آزاد خبر استخدامی دانشگاه دولتی اخبار استخدامی کنکور سراسری خبر استخدام دانشگاه پیام نور اخبار دانشگاه غیرانتفاعی اخبار آگهی استخدام علمی کاربردی خبرهای کنکور دکتری اخبار استخدام کارشناسی ارشد کنکور کارشناسی ناپیوسته خبرهای استخدام اخبار آزمون استخدامی اخبار آزمون دکتری اخبار جذب هیات علمی استخدام کنکور ارشد عتبات عالیات

کد قرار دادن بنر ایران مدرس در سایت شما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
اینستاگرام ایران مدرس
فیس بوک ایران مدرس
آپارت ایران مدرس
لینکدین
تلگرام ایران مدرس