صفحه کنونی: اخبار اخبار بورسیه اخبار جدید بورسیه ها

اخبار جدید بورسیه ها

جدیدترین توضیحات مسلمی درباره بورسیه ها/ دلیل بورس شدن مربیان
معاون سابق بورس وزارت علوم با ارائه پاره ای توضیحات درباره بورسیه ها، با اعلام این خبر که در طول چهار سال گذشته 6700 نفر بورسیه شدند، تاکید کرد که اگر تخلفی هم صورت گرفته من و همکارانمان را در وزارت علوم محاکمه کنید، نه دانشجویان.

حسن مسلمی نائینی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در خصوص تبدیل به داخل بورس بر اساس بند 3 بخشنامه معاون دانشجویی وقت و معاون آموزشی وقت وزارت علوم به شماره 21473/1/42 مورخ سوم تیرماه سال 83، تعدادی از متقاضیان بورس خارج از کشور درخواست تبدیل بورس به داخل را داشتند. ابتدا با این مسئله مخالفت شد که در صورت جلسات شورای مرکزی بورس به آن اشاره شده است.

وی ادامه داد: اما پس از استعلام از وزیر وقت طی نامه شماره 28514/4 مورخ نهم آبان ماه 88 و نامه شماره 68719/11 مورخ 12 مردادماه 89 و تایید و راهنمایی شان تعدادی از متقاضیان به دانشگاههای داخل معرفی شدند به شرطی که در صورت پذیرش بعنوان ظرفیت مازاد اعضای هیات علمی دانشگاهها در نظر گرفته شوند که این امر بودجه نسبتاً مناسبی را به دانشگاه تزریق کرده و باعث افزایش ظرفیت پذیرش متقاضیان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد از طریق آزمون تحصیلات تکمیلی و حتی تاسیس رشته های جدید تحصیلات تکمیلی در بعضی دانشگاه ها شد.

به گفته مسلمی نائینی، قابل ذکر است که تمام متقاضیان پس از معرفی به دانشگاه همانند دیگر متقاضیان معرفی شده از سازمان سنجش، در فرآیند مصاحبه و بررسی مدارک که توسط گروه های علمی دانشگاه انجام می شد شرکت کرده و در صورت موفقیت در این مرحله، پذیرش اخذ می کردند. سپس موافقت دانشگاه به اداره کل بورس ارسال شده تا ادامه فرآیند یعنی اخذ تعهد، معرفی به هیات اجرائی جذب برای گزینش و صدور نامه ثبت نام انجام شود. تا آخر نیمسال اول نیز تمام مدارک آنها توسط دانشگاه پذیرنده بررسی و درصورت داشتن تناقض در مدارک به اطلاع اداره کل بورس رسانده می شد.

معاون سابق بورس وزارت علوم، خاطرنشان کرد: بر اساس سند تعهد محضري بورسيه هاي داخل اخذ شده از دانشجویان بورسیه مشغول به تحصیل در دانشگاهها، محل خدمت آنها وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین و براساس دستورالعمل و آئين نامه اعطاي بورس تحصيلي داخل كشور حداقل دو برابر مدتي را كه از مزاياي بورس تحصيلي استفاده کرده به انضمام انجام خدمت نظام وظيفه به صورت طرح در موسساتي كه وزارت علوم تحقيقات وفناوري تعيين مي كند خدمت كند. لذا وظیفه وزارت علوم است که محل خدمت وی را تعیین کند و طبق این آئين نامه، اداره کل بورس بایستی در طول مدت تحصیل با هماهنگی هیات جذب مرکزی و طی فرآیند جذب و با پیگیری خود دانشجو محل خدمت وی را مشخص کند.

وی افزود: اقدام معاون آموزشی و دبیر هیات مرکزی جذب و معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در صدور بخشنامه مربوط به اخذ اعلام نیاز پذیرفته شدگان دکتری تبدیل بورس خارج به داخل به شماره 13233 مورخ 31 فروردین ماه 1393در این راستا نیز جای تقدیر دارد. لذا الزام دانشجویان بورسیه به اخذ جایابی تا بهمن ماه 1393 صحیح نیست. حتی بر اساس همین آیین نامه بایستی به آنها مقرری ماهانه و هزینه های دیگر را نیز پرداخت می شد، که متاسفانه این کار انجام نشده و این امر یک تخلف بارز است. شاید یکی از دلایل اصلی که اخیرا مشاهد شده تعدادی از دانشجویان بورسیه مشغول بکار شده اند همین عدم اجرای کامل تعهد وزارت علوم بوده است.

مسلمی گفت: در خصوص مربیان، با توجه به تجربیات که در سفرهای استانی به دانشگاههای مختلف بخصوص دانشگاههای مناطق محروم کشور پیدا کردیم و درخواست مکرر مربیان دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی کشور و اعتراض آنها نسبت به محدودیتهایی که در آیین نامه ها قبلی وجود داشت، آیین نامه اعطای بورس تحصیلی برای ارتقای سطح علمی مربیان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی-غیردولتی و وابسته دستگاههای اجرایی بشماره 44951/4/42 مورخ 15 مردادماه 89 تهیه و پس از تایید وزیر علوم وقت و امضا توسط معاون دانشجویی و معاون آموزشی وقت وزارت علوم ابلاغ و اجرا شد.

وی اضافه کرد: تغییرات اساسی در این آیین نامه نسبت به آیین نامه های قبلی این بود که نیاز به داشتن 60 درصد امتیازات ارتقاء و رسمی بودن افراد برداشته شده همچنین مربیان دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی و دستگاههای اجرای دیگر کشور را نیز پوشش می داد. پس از معرفی افراد از طریق مؤسسات، جلسات بررسی مدارک و مصاحبه توسط اعضای هیات علمی دانشگاه ها انجام شده و در صورت موفقیت به دانشگاهها بعنوان داوطلبان خارج از سهمیه آزمون دکتری معرفی شده و در دانشگاه نیز پس از مصاحبه و بررسی مدارک توسط گروه علمی مربوط، مشغول به تحصیل می شدند. قابل ذکر است بر اساس تجربه خودم، در دانشگاه ها در زمان مصاحبه با مربیان برای پذیرش، سوالی راجع به امتیازات ارتقاء وی مطرح نشده و این شرط فقط برای رد کردن آنها در اداره کل بورس بود.

وی افزود: این آیین نامه باعث شد تعداد پذیرفته شدگان مربیان در دانشگاهها از 80 نفر در سال 88 به بالای 300 نفر در سال های بعدی افزایش یابد. اصولا این مربیان از دانشگاه های مناطق محروم کشور بوده که انشاء الله با فارغ التحصیل شدن آنها شاهد تحولی در هرم اعضای هیات علمی این دانشگاهها خواهیم شد. ارسال نامه های متعدد تشکر آمیز ازطرف روسای دانشگاهها، موسسات غیر انتفاعی و مربیان دانشگاههای دولتی و غیردولتی بهمراه داشت. نکته حائز اهمیت اینکه بیش از 800 نفر از اعضای هیات علمی مربی موسسات آموزشی و پژوهشی کشور که بعلت سختگیری های آیین نامه قبلی امکان ادامه تحصیل در داخل نداشتند، اجبارا برغم مشکلات متعدد با خانواده به دانشگاههای خارج از کشور می رفتند.

مسلمی خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره 5 ماده 73 آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی دانشگاه برای ادامه تحصیل مربیان پیمانی نیازی به مصوبه هیات امنا وجود ندارد بلکه برای استفاده از ماموریت آموزشی نیاز به تصویب هیات امناء موسسه را دارد. معقول به نظر می رسد با توجه به اینکه آیین نامه فوق الذکر با تایید وزیر وقت بعنوان رئیس تمام هیات امنای موسسات و معرفی افراد توسط رئیس موسسه بعنوان دبیر هیات امناء موسسه انجام شده یقینا مشکلی در تصویب ماموریت آموزشی آنها در هیا امناء پیش نمی آید. لذا بیش از 600 نفر از مربیان (رسمی و پیمانی) موفق به اخذ ماموریت آموزشی شده و امیدوارم برای بقیه نیز مشکلی پیش نیاید.

وی افزود: متاسفانه اخیرا مشاهده شده است که مقرری تعدادی از دانشجویان که مشغول به تحصیل در خارج از کشور و دانشگاههای داخل کشور هستند بدون اطلاع قبلی به آنها پرداخت نشده است. عدم پرداخت مقرری مشکلات عدیده ای برای دانشجویان و خانواده ها داشته، علاوه بر این تأثیر منفی بر پیشرفت تحصیلی آنها داشته و در طولانی شدن مدت تحصیل آنها بسیار مؤثر بوده و غیر قابل جبران است. این کار توسط مدیرانی که خود بصورت بورسیه در داخل و خارج از کشور تحصیل کرده و تجارب اجرایی دارند، اقدام درست و کار شایسته ای نیست.

مسلی تاکید کرد: بهتر است ابتدا موضوع و مشکل در دادگاه قضایی صالحه ای بررسی و در صورت تایید اتهامات براساس نظر و رای دادگاه اقدام کرد. علاوه بر این تعهدات مالی سنگینی نیز از دانشجویان اخذ شده و بنابراین نیازی به قطع یا عدم پرداخت مقرری وجود ندارد، بویژه برای دانشجویان بورسیه ای که در خارج از کشور بسر می برند و تنها منبع درآمدشان همین مقرری آنها است. ضمنا اگر تخلفی شده باشد بایستی مسبب اصلی که بنده و همکاران در وزارت علوم هستیم را محاکمه کرده نه دانشجویان که در این امر به هیچ عنوان دخیل نبوده اند، شاید به این وسیله کمی از بارگناه ما در دنیای دیگر نیز کاسته شود. به هرحال همگی ما مدیران بابت برخوردها نسنجیده، نامعقول و بداخلاقی نسبت به قشر فرهیخته و آینده ساز جامعه و دانشجویان بورسیه بایستی از آنها عذرخواهی کنیم.

وی ادامه داد: ضمناً مشکل کنونی کشور عزیزمان ورود تعدادی عضو هیات علمی متعهد، متخصص، بصیر، کارآمد، مومن و وفادار به انقلاب و نظام اسلامی، ایثارگر، عاشق مردم، دارای روحیه جهادی و خستگی ناپذیر، با نشاط و شاداب، ساعی، انگیزه، هدف و دانشجو پرور که در تحقق دانشگاه اسلامی و پیشرفت علمی کشور عزیزمان نقش فعالی خواهند داشته و هدف اداره کل بورس از ابتدای تشکیل تا کنون بوده، نیست.

معاون سابق بورس وزارت علوم، خاطرنشان کرد: لازم است به اطلاع برسانم که در طول چهارسال بیش از 6700 نفر موفق به اخذ بورس از وزارت علوم شده اند. یعنی علاوه بر 3700 نفر اشاره شده، به بیش از 3000 نفر که دانشجویان دکتری مشغول به تحصیل در موسسات آموزشی و پژوهشی کشور عزیزمان بوده و از طریق موسسات دیگر و هیات جذب به اداره کل بورس معرفی شدند یعنی سالانه بیش از 750 نفر که عمدتا از موسسات مناطق محروم کشور بورس اعطا شده است که این حجم کار در طول 4 سال قابل توجه بوده که از همکاران در وزارت و بویژه اداره کل بورس تشکر می شود.

وی افزود: با توجه به برخورد شایسته ای که در اداره کل بورس با آنها شده و برگزاری دوره های خاص دانش افزایی برای آنها توسط استادان متخصص و ارتباط صمیمانه ای که بین دانشجویان و اداره کل بورس برقراربود، اعضای هیات علمی شایسته ای برای دانشگاه های کشور تربیت خواهند شد. علاوه بر این از سال 90 نیز وظیفه سنگین توزیع معرفینامه ارز دانشجویان عزیز ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به کارهای اداره کل بورس اضافه شد.

وی تاکید کرد: یقینا تایید می کنید با این حجم کار، درصد کمی نیز ممکن است مشکلاتی در کارها و وظایف پیش بیاید. این نکته حائز اهمیت است با توجه به اینکه شاخص استاد به دانشجو در دانشگاه های وزارت علوم (غیراز دانشگاه پیام نور و موسسات غیردولتی – غیر انتفاعی) یک به هفده بوده طبق نظر معاونت آموزشی وزارت سالانه نیاز به 7000 عضو هیات علمی در موسسات آموزشی و پژوهشی و هم اکنون در شرایط مطلوب نیازبه 57000 عضو هیات علمی برای موسسات کشورعزیزمان وجود دارد.

بازدید: 1745
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
محل تبلیغات شما- ایران مدرس
مروری بر اخبار
پر بیننده های اخبار
کلمات مرتبط

اخبار دانشگاه آزاد خبر استخدامی دانشگاه دولتی اخبار استخدامی کنکور سراسری خبر استخدام دانشگاه پیام نور اخبار دانشگاه غیرانتفاعی اخبار آگهی استخدام علمی کاربردی خبرهای کنکور دکتری اخبار استخدام کارشناسی ارشد کنکور کارشناسی ناپیوسته خبرهای استخدام اخبار آزمون استخدامی اخبار آزمون دکتری اخبار جذب هیات علمی استخدام کنکور ارشد عتبات عالیات

کد قرار دادن بنر ایران مدرس در سایت شما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
اینستاگرام ایران مدرس
فیس بوک ایران مدرس
آپارت ایران مدرس
لینکدین
تلگرام ایران مدرس