صفحه کنونی: اخبار اخبار دانشگاه 500 دانشگاه برتر جهان و وضعیت علمی دانشگاههای ایران

500 دانشگاه برتر جهان و وضعیت علمی دانشگاههای ایران

مهراد خبرداد: حضور 4 دانشگاه ایرانی در فهرست برترین‌ها/دانشگاه تهران در رتبه 360 جهان

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست موسسه ISC از اعلام فهرست 500 دانشگاه برتر جهان بر اساس رتبه‌بندی موسسه یو.اس.نیوز و حضور چهار دانشگاه ایرانی در این رتبه‌بندی خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر جعفر مهراد گفت: یو.اس.نیوز که بیش از 30 سال است موسسات علمی و دانشگاه‌های کشور آمریکا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد، تازه‌ترین ارزیابی خود از دانشگاه‌ها و موسسات علمی جهان را منتشر و 500 دانشگاه برتر را مشخص و اعلام کرده است.

وی افزود: این رتبه‌بندی از 10 شاخص، جهت ارزیابی و رتبه‌بندی موسسات سود جسته است.

مهراد با اشاره به شاخص‌های این رتبه‌بندی شامل اعتبار جهانی پژوهش (با وزن 12.5 درصد)، تعداد مقالات پراستناد (12.5 درصد)، اعتبار منطقه‌ای پژوهش (12.5 درصد)، درصد مقالات پراستناد (10 درصد)، انتشارات (12.5 درصد)، همکاری‌های بین‌المللی(10 درصد)، تاثیر استناد نرمال شده (10 درصد)، تعداد مدرک دکتری اعطا شده(5 درصد)، مجموع استناد (10 درصد) و تعداد مدرک دکتری اعطا شده به ازای هر عضو هیات علمی (5 درصد) گفت: همچنین رتبه‌بندی در 21 حوزه موضوعی صورت پذیرفته است و 100 دانشگاه برتر جهان نیز در این رتبه‌بندی معرفی شده‌اند.

مهراد افزود: در رتبه‌بندی اعلام شده دانشگاه هاروارد رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) به ترتیب رتبه دوم و سوم جهان را کسب کرده‌اند.

سرپرست ISC اظهار کرد: کشور آمریکا بهترین عملکرد علمی را در بین سایر کشورها داشته است، به طوری که 134 دانشگاه از 500 دانشگاه برتر جهان در این کشور پهناور قرار گرفته است.

وی گفت: بعد از آمریکا کشور آلمان با 42 دانشگاه و کشور انگلستان با 38 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه‌ها را در جمع 500 دانشگاه برتر جهان دارا هستند.

مهراد خاطرنشان کرد: دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج به ترتیب رتبه 5 و 6 جهان و اول و دوم اروپا را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: انستیتوتکنولوژی فدرال زوریخ از سوئیس رتبه پنجم اروپا و 26 جهان را به خود اختصاص داده است.

مهراد عنوان کرد: برترین دانشگاه فرانسه دانشگاه پیر و ماری کوری شناخته شد که در جایگاه 46 جهان قرار گرفت.

رییس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: از آلمان دانشگاه مونیخ برترین دانشگاه این کشور شناخته شد و رتبه جهانی 49 را از آن خود کرده است.

مهراد اعلام کرد: دانشگاه کاتولیک لون از بلژیک، دانشگاه کارولینسکا از سوئد، دانشگاه کپنهاگ از دانمارک و دانشگاه اوتریخت هلند برترین دانشگاه‌های این کشورها شناخته شده‌اند که به ترتیب رتبه‌های 53، 55، 65 و 68 جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

چهره ماندگار علمی کشور گفت: از کانادا نیز دانشگاه تورنتو با رتبه 14، دانشگاه بریتیش کلمبیا با رتبه 30 و دانشگاه مک گیل با رتبه 44 برترین دانشگاه‌های این کشور معرفی شدند.

وی ادامه داد: از استرالیا دانشگاه ملبورن با رتبه 32 و از نیوزلند دانشگاه اوکلند با رتبه 173 برترین دانشگاه‌های مناطق خود معرفی شدند.

مسؤول رتبه بندی دانشگاه‌های کشور گفت: برترین دانشگاه قاره آسیا دانشگاه توکیوی ژاپن است که این دانشگاه توانست رتبه 24 جهان را به خود اختصاص دهد. دانشگاه پکن، دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه ملی سنگاپور بعد از دانشگاه توکیو قرار گرفته‌اند و توانسته‌اند رتبه 39، 42 و 55 جهانی را به خود اختصاص دهند.

مهراد عنوان کرد: از کشور ایران دانشگاه تهران برترین دانشگاه کشور شناخته شد. این دانشگاه توانسته رتبه 360 جهان و 52 آسیا را به خود اختصاص دهد.

وی سپس گفت: دانشگاه صنعتی شریف رتبه 377 جهانی و 59 آسیا را به خود اختصاص داد. دانشگاه صنعتی اصفهان نیز رتبه 472 در جهان و 82 در آسیا را به دست آورده است.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه موضوعی علوم کشاورزی دانشگاه تهران با رتبه 76 در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

سرپرست ISC گفت: در حوزه علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه 90 را به خود اختصاص داده است.

مهراد افزود: در حوزه مهندسی دانشگاه تهران با رتبه 56، دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 58 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه 89 در فهرست برترین‌ها قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در علم مواد نیز دانشگاه تهران رتبه 100 را به خود اختصاص داده است.

استاد دانشگاه شیراز گفت: در خاورمیانه نیز موسسه عالی علوم وایزمن از رژیم اشغالگر قدس رتبه 102 جهان را به خود اختصاص داده است. بعد از این موسسه دانشگاه صنعتی خاورمیانه از ترکیه رتبه 164 را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ملک سعود نیز رتبه 473 را در جهان به خود اختصاص داده است.

وی افزود: از کشور پاکستان نیز دانشگاه قائد اعظم توانست با رتبه 496 خود را در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار دهد.

مهراد گفت: از آفریقا نیز دانشگاه کیپ تاون با رتبه 151 جهانی به عنوان برترین‌ها از کشور خود معرفی شدند.

وی در پایان اظهار کرد: دانشگاه سائوپائولو در برزیل نیز برترین دانشگاه قاره آمریکای جنوبی شد و رتبه 77 جهان را به خود اختصاص داد.

بازدید: 477
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
محل تبلیغات شما- ایران مدرس
مروری بر اخبار
پر بیننده های اخبار
کلمات مرتبط

اخبار دانشگاه آزاد خبر استخدامی دانشگاه دولتی اخبار استخدامی کنکور سراسری خبر استخدام دانشگاه پیام نور اخبار دانشگاه غیرانتفاعی اخبار آگهی استخدام علمی کاربردی خبرهای کنکور دکتری اخبار استخدام کارشناسی ارشد کنکور کارشناسی ناپیوسته خبرهای استخدام اخبار آزمون استخدامی اخبار آزمون دکتری اخبار جذب هیات علمی استخدام کنکور ارشد عتبات عالیات

کد قرار دادن بنر ایران مدرس در سایت شما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
اینستاگرام ایران مدرس
فیس بوک ایران مدرس
آپارت ایران مدرس
لینکدین
تلگرام ایران مدرس