صفحه کنونی: اخبار اخبار دانشگاه غیر انتفاعی کاهش شدید جذب دانشجو در دانشگاه‌‏‏های غیردولتی

کاهش شدید جذب دانشجو در دانشگاه‌‏‏های غیردولتی

اولین نشست شورای هماهنگی آموزش عالی استان یزد با هدف هماهنگ‎‎سازی سیاست‏‏‌ها و برنامه‎‎ها در سطح دانشگاه‎‎ها و موسسات آموزش عالی استان برای توسعه رشته‎‎های دانشگاهی، ارتقای کیفیت دانشگاه‎‎ها و ارتباط دانشگاه‎‎ها با صنعت و جامعه برگزار شد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه یزد، دکتر محمد صالح اولیاء، رییس دانشگاه یزد به عنوان میزبان این نشست با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات هماهنگی بین دانشگاه‏‏های استان، گفت: در حال حاضر چالش‏‏های مشترکی مثل کاهش تقاضا، کیفیت و چالش اقتصاد در آموزش عالی وجود دارد، اما دانشگاه‌های استان یزد با دغدغه بزرگتری مواجه‌اند و آن هم پایین آمدن جایگاه آموزش عالی استان یزد نسبت به سایر استان‎‎هاست و این در حالی است که یکی از محورهای توسعه استان خدمات برتر و آموزش عالی است.

وی با اشاره به این که بعضی از رقابت‎‎هایی که بین مؤسسات آموزش عالی وجود دارد، باعث تشدید نگرانی‏‏ها می‏‏‌شود، گفت: با به وجود آوردن رشته‎‎های موازی در دانشگاه‎‎ها، مشکلات بیشتر خواهد شد و همه متضرر می‌شوند.

اولیاء با اشاره به بحث و تبادل نظر پیرامون مزیت‏‏ها و نقاط ضعف و چالش‎‎های آموزش عالی استان در این جلسات، اظهار کرد: همچنین برای تشکیل کمیته‎‎ای برای برنامه‌ریزی مشترک بین دانشگاه‎‎ها برای توسعه و تاسیس رشته‌‏‏ها باید به توافق برسیم.

رییس دانشگاه یزد همچنین بر برگزاری کمیته‎‎های تخصصی در رابطه با حوزه‎‎های آموزشی، پژوهشی و طرح و برنامه تاکید کرد تا از این طریق معاونان دانشگاه‎‎های مختلف با هم جلساتی تشکیل دهند و امکان زمینه‏‏‌های مشترک همکاری فراهم شود.

وی در مورد طرح آمایش آموزش عالی استان نیز گفت: این بحث مطرح است که توسعه رشته‎‎ها در دانشگاه‎‎ها باید به تصویب شورای آمایش آموزش عالی استان برسد، ولی این موضوع تاکنون اجرایی نشده است و در عین حال اگر استان مصوبه‎‎ای داشته باشد، قطعا شورای گسترش بی‎‎توجه نخواهد بود و از طرف دیگر امکان اعمال نظارت از طریق شورای نظارت استانی وجود خواهد داشت.

اولیاء تاکید کرد: مجموعه آموزش عالی استان می‎‎تواند در بعضی حوزه‌‏‏های دیگر مانند حوزه رفاهی، دانشجویی، خوابگاه‏‏ها، کتابخانه و منابع علمی نیز همکاری خوبی داشته باشد.

وی عنوان کرد: باید در راستای توسعه آموزش عالی استان، مزیت نسبی را در آموزش عالی استان ایجاد کنیم تا یزد قطب دانشگاهی باشد و این بخش مستلزم حمایت مسؤولان استانی است.

ضرورت توجه بیشتر به مسائل دانش‎‎آموختگان
به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی وحدت، رییس موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر بعضی از دانشگاه‌‏‏ها در حالی که از امکانات پایین و اساتید معمولی برخوردار هستند، ولی متاسفانه با آوردن رشته‏‏‌های مختلف دانشجویان زیادی را پذیرش می‏‏‌کنند و این یک مساله حاد در کشور است.

وی افزود: وظیفه ماست که به عنوان مدیر و برنامه‌‏‏ریز این قبیل مسائل را جدی بگیریم و در حل آن بکوشیم، باید به مسائل علم و دانش و دانش‎‎آموختگان که در حال حاضر کمرنگ شده است، توجه بیشتری کنیم.

نظرخواهی شورای گسترش آموزش عالی از استان‎‎ها
به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا امینی، رییس دانشگاه جامع پیام نور استان یزد هم در این جلسه با تاکید بر این که دانشگاه‎‎ها باید به سمت کیفیت بروند، گفت: مسائل و مشکلات باید از طریق دانشگاه یزد که دانشگاه مادر است به شورای گسترش آموزش عالی منتقل شود.

وی با بیان این که تاسیس دانشگاه‎‎ها باید حساب شده باشد، افزود: اگر وزارت علوم و شورای گسترش آموزش عالی قصد گسترش رشته‌ها و دانشگاه‎‎ها را دارد، باید از نظرات دانشگاه‎‎های استان و مخصوصاً دانشگاه مادر استفاده کند و اگر یک دانشگاهی مجوز یک رشته را دریافت کرد، این رشته برای دانشگاه دیگر اخذ نشود و شورای گسترش باید در خصوص رشته‎‎ها آمایش مؤثری انجام دهد.

امینی با استقبال از پیشنهاد تشکیل کارگروه‌‏‏ها و کمیته‌های تخصصی، اظهار کرد: این گونه جلسات بهتر است به صورت دوره‏‏ای برگزار شود و ما آماده همکاری هستیم.

وی ادامه داد: گروه‎‎های آموزشی دانشگاه‎‎ها باید با هم در ارتباط باشند و تفاهم نامه‎‎ای بین دانشکده ها امضا شود چرا که این مهم می‎‎تواند نتایج خوبی در بر داشته باشد.

امینی همچنین خاطرنشان کرد: این جلسه در جامعه علمی استان بهترین جلسه‌‏‏ای است که نشان‎‎دهنده تفاهم بین روسای دانشگاه‎‎های استان است و به خرد جمعی باید بها داده شود و همچنین گزارش این جلسات نیز باید در رسانه‎‎ها منعکس شود.

جلوگیری از توسعه بی‎‎رویه رشته‌‏‏های تحصیلات تکمیلی
دکتر حسین غفوری چرخابی، رییس دانشگاه اردکان نیز در این جلسه پیشنهاد کرد به دلیل این که در چند سال اخیر توسعه آموزش عالی بی‌‏‏رویه بوده است، از این به بعد اخذ مجوز رشته جدید منوط به تایید این شورا و این جلسه باشد.

وی گفت: دانشگاه اردکان سعی کرده است خود مجری اصلی رشته‏‎های میان رشته‌‏‏ای که دارد، باشد تا از موازی‏‏ کاری اجتناب شود.

غفوری چرخابی تاکید کرد: باید از تاسیس رشته‌های موازی جلوگیری کرد و هر دانشگاهی قطب یک رشته باشد.

وی افزود: کسانی که آموزش عالی را در سطح کلان رصد می‏‏‌کنند باید از توسعه بی‌رویه رشته‏‏‌های تحصیلات تکمیلی جلوگیری کنند.

دکتر سید حبیب الله میرغفوری، رییس دانشگاه علم و هنر یزد هم ابراز امیدواری کرد که با برگزاری چنین جلساتی شاهد سامان‏‏دهی در بحث آموزش عالی باشیم.

وی افزود: دانشگاه‏‏‌های آزاد و دولتی در دو سال گذشته افزایش بی‎‎رویه دانشجو داشته‌‏‏اند که نتیجه آن کاهش شدید در جذب دانشجو در دانشگاه‌‏‏های غیردولتی بوده است.

میرغفوری ادامه داد: دانشگاه علم و هنر در مقطع کارشناسی ارشد افت شدید 70 درصدی دانشجو داشته باشد و اگر این روال ادامه پیدا کند، با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

وی با اشاره به این که بعضی از دانشگاه‏‏ها بسیار راحت دانشجو می‎‎پذیرند، گفت: کیفیت و کارآمدی دانشگاه‎‎ها بسیار پایین آمده است و دانش آموختگان بعد از تمام شدن تحصیلاتشان مشکل شغلی دارند و نمی‎‎توانند کار کنند و از طرفی نیروی کار مهارتی کارگر بخش صنعت دچار مشکل است.

رییس دانشگاه علم و هنر یزد افزود: شورای گسترش باید در تاسیس رشته‎‎ها تعادل را بین دانشگاه‎‎های استان‏‏ها برقرار کند و دانشگاه با شورای گسترش رایزنی داشته باشد.

وی همچنین اظهار کرد: باید کمیته مشترکی ایجاد شود و به منظور ماندگاری دانشگاه‌ها تلاش و حمایت کند و در مورد تاسیس رشته‌ها نیز همه مصوبات رعایت شود.

در ادامه این نشست دکتر سید ابوالقاسم طالبی، رییس دانشگاه فنی و حرفه‌‏‏ای یزد، مریم احمدی، معاون مؤسسه آموزش عالی دارالعلم یزد، دکتر عباس کلانتری، رییس دانشگاه آیت‌الله حایری میبد، دکتر ناصر صدرا ابرقویی، رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی یزد و دکتر فضل الله رضایی، رییس دانشگاه فرهنگیان یزد نیز نظرات خود را ارائه کردند.

در پایان این نشست نیز مصوب شد که معاونان آموزشی، پژوهشی و مدیران طرح و برنامه، همچنین معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاه‏‏‌ها با ایجاد کمیته‎‎های مشترکی به بررسی مسایل خود بپردازند. همچنین دانشکده‏‏‌های دانشگاه‎‎ها نیز در جلسات مشابهی مسائلشان را مطرح و برای حل آنها برنامه ریزی کنند.

در این نشست در مورد نام‎‎گذاری این جلسات نیز بحث و تبادل نظر شد که در نتیجه نام شورای هماهنگی آموزش عالی استان مصوب شد و مقرر شد جلسات چرخشی و به صورت ماهیانه در دانشگاه‏‏های مختلف استان برگزار شود.

بازدید: 337
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
نیازمندیها، تبلیغات رایگان اینترنتی و آگهی رایگان - سودایران
مروری بر اخبار
پر بیننده های اخبار
کلمات مرتبط

اخبار دانشگاه آزاد خبر استخدامی دانشگاه دولتی اخبار استخدامی کنکور سراسری خبر استخدام دانشگاه پیام نور اخبار دانشگاه غیرانتفاعی اخبار آگهی استخدام علمی کاربردی خبرهای کنکور دکتری اخبار استخدام کارشناسی ارشد کنکور کارشناسی ناپیوسته خبرهای استخدام اخبار آزمون استخدامی اخبار آزمون دکتری اخبار جذب هیات علمی استخدام کنکور ارشد عتبات عالیات

کد قرار دادن بنر ایران مدرس در سایت شما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
اینستاگرام ایران مدرس
فیس بوک ایران مدرس
آپارت ایران مدرس
لینکدین
تلگرام ایران مدرس