ایران مدرس>مقاله>موفقیت تحصیلی>چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنیم و درس بخوانیم

چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنیم و درس بخوانیم

در این بخش در رابطه با نحوه تمرین کردن برای امتحان ریاضی و چگونگی درس خواندن برای موفقیت در امتحان ریاضی و کنکور ریاضی و ... توضیحاتی ارائه می گردد.

چگونه برای امتحان ریاضی درس بخوانیم: اگر واقعا قصد دارید در امتحان ریاضی موفق شوید و نمره خوبی بگیرید و در کنار ان درس را به صورت مفهومی هم آموزش ببینید باید درست و صحیح درس خواندن را مد نظر خودتان قرار دهید. اگر روشی که در ترمهای قبل برای مطالعه و خواندن درس ریاضی استفاده کرده اید پاسخگو بوده است و در ترمهای قبل در امتحان ریاضی نمره خوبی گرفته اید که بسیار عالی است و می توانید همان روش را ادامه دهید. در غیر اینصورت، اگر ترمهای قبل نمره شما در امتحان ریاضی خوب نبوده است باید در روش درس خواندن خودتان تجدید نظر کنید. بزرگترین اشتباه این است که همان کارهای قبل را انجام دهید و انتظار داشته باشید نتیجه متفاوتی بگیرید. بنابراین برای گرفتن نتیجه بهتر و نمره بهتر در امتحان ریاضی باید روش درس خواندن خودتان را بهتر کنید. به صورت کلی برای موفقیت در امتحان ریاضی درس خواندن در طول ترم لازم است. ریاضی درسی نیست که در شب امتحان بتوانید بخوانید و بر آن مسلط شوید. حتی باقی گذاشتن مطالعه ریاضی برای ایام امتحانات هم کار درستی نیست. برای یادگیری بهتر درس ریاضی حل تمرین و مسئله لازم است. اگر می خواهید ریاضی را خوب آموزش ببینید باید به مرور و در طول زمان متن درس را بخوانید در کلاسها شرکت کنید و در کنار آن تمرین و مسئله حل نمائید. بنابراین، شاید ترمهای قبل در طول ترم کمتر درس می خواندید و در ایام امتحانات سعی می کردید کل درس را بخوانید. توصیه می شود این ترم روند کاری خودتان را تغییر دهید. اگر الان که در حال مطالعه این مقاله هستید اوایل یا اواسط ترم است، از همین امروز مطالعه درس ریاضی را شروع کنید. برای خودتان برنامه ریزی کنید و در طول روز به آن وقت اختصاص دهید. اگر الان که این مقاله را مطالعه می کنید ایام امتحانات فرا رسیده است، به هر حال فعلا نمی توان این روش را اجرا کرد و برای ترم بعد مد نظر داشته باشید که زودتر مطالعه ریاضی را شروع کنید. همین الان هم روی مطالعه درس تمرکز کنید و سعی کنید مطالب را پوشش دهید. هم در ایام امتحانات و هم در طول ترم استفاده از کلاسهای خصوصی برای یادگیری بهتر درس ریاضی و یا هر درس دیگری می تواند مفید و موثر باشد. از کلاسهای خصوصی ریاضی به دو صورت می توان استفاده کرد: در طول ترم برای آموزش و یادگیری عمقی و مفهومی ریاضی و در ایام امتحانات و فرجه ها برای جمع بندی و رفع اشکال و ارتقای نمره. برای مشاهده لیست مدرسینی که در زمینه آموزش و تدریس خصوصی ریاضی فعالیت دارند بر روی عبارت لیست مدرسین تدریس خصوصی ریاضی کلیک کنید. علاوه بر یادگیری بهتر درس، در کلاسهای تدریس خصوصی می توانید به صورت مداوم از معلم خودتان در زمینه نحوه مطالعه ریاضی و چگونه درس خواندن و .... مشاوره بگیرید. - مطالعه کنید:
چگونه شب امتحان ریاضی بخوانیم

چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنیم: همانطور که گفته شد یکی از مهمترین کارهایی که برای یادگیری بهتر درس ریاضی می توان انجام داد حل تمرین و مسئله است. شاید بعضی از دروس دیگر را بدون حل تمرین و مسئله بتوان آموزش دید ولی به هر حال درس ریاضی را بدون تمرین کردن نمی توان خوب یاد گرفت. شما وقتی در کلاس ریاضی حاضر هستید و یا وقتی متن کتاب درسی را مطالعه می کنید در حقیقت در حال آموزش دیدن هستید ولی وقتی تمرین و مسئله حل می کنید در حال استفاده از آموخته های خودتان به صورت عملی می باشید و این نشان می دهد که آیا درس را خوب یاد گرفته اید یا نه. ممکن است شما قبل از اینکه تمرین و مسئله حل کنید پیش خودتان فکر کنید که درس را خیلی خوب بلد هستید و مطالب برایتان جا افتاده است ولی همانطور که گفته شد به صورت عملی حین حل مثالها و مسائل ریاضی مشخص خواهد شد که آیا واقعا درس را یاد گرفته اید یا نه. بنابراین برای یادگیری درس ریاضی حل تمرین و مسئله لازم و ضروری است. البته اینکه بخواهید بدون حضور در کلاسها و آموزش دیدن و یا بدون خواندن کتاب درسی مستقیم سراغ حل تمرین و مسئله بروید هم کار درستی نیست. شما باید بدانید متن درس در چه زمینه ای است و چه انتظاری از شما می رود و با مثالهای نمونه شنا شوید و بعد سراغ حل تمرین و مسئله بروید. مانند ورزشکاری که هر چه بیشتر وزنه می زند (البته به صورت اصولی) و هر چه بیشتر تمرین حل می کند قوی تر می شود و عضلات قوی تری خواهد داشت، برای درس ریاضی هم شما هر چه بیشتر تمرین حل کنید عضلات ذهن شما قوی تر شد و از پس مسائل سطح بالاتری بر خواهید آمد. دلیل اینکه در بخش قبل گفته شد در طول ترم ریاضی بخوانید هم همین است که به اندازه کافی برای حل تمرین و مسئله وقت داشته باشید. در کلاس ریاضی و در کلاسهای تدریس خصوصی به روند حل مسائل و مثالها توسط معلم ریاضی یا مدرس خصوصی ریاضی خودتان خوب دقت کنید و اگر سوالی دارید بپرسید. در ادامه در منزل قبل از اینکه سراغ تمرینات و مسائل جدید بروید سعی کنید همین مثالهای حل شده را یک بار دیگر حل کنید و راه حل خودتان را بررسی نمائید. سپس سراغ تمرینات جدید بروید. اگر جواب را بلد نبودید خیلی سریع سراغ حل المسائل نروید. سعی کنید ابتدا در حد 10 دقیقه یا یک ربع روی راه حل سوال فکر کنید و روی کاغذ هر راه حلی که به نظرتان می رسد را بنویسید. در این مرحله درست یا غلط بودن جواب مهم نیست فقط راه حلی که به نظرتان می رسد را بنویسید. در ادامه راه حل خودتان را با حل درست مقایسه کنید و اشکالات خودتان را برطرف نمائید. در ایام امتحانات حل کردن نمونه سوالات امتحانی و ... برای ریاضی مفید و موثر است. (مشاهده کنید: دانلود رایگان سوال و جزوه ریاضی). مطالعه کنید: میزان تاثیر حل تمرین و مسئله در یادگیری بهتر ریاضی

با توجه به مطالب ارائه شده، در پاسخ به سوالات چگونه برای امتحان ریاضی درس بخوانم و یا چگونه برای امتحان ریاضی تمرین کنم می توان گفت بهتر است در طول ترم درس بخوانید، با برنامه ریزی پیش بروید و از وقت خودتان در طول ترم استفاده کنید. در طول ترم در کنار کلاسهای اصلی خودتان، کلاسهای تدریس خصوصی، خواندن کتاب درسی و ... تا جایی که می توانید تمرین و مسئله حل کنید و در ایام امتحانات هم از نمونه سوالات امتحانی استفاده نمائید. روی تمرینات ریاضی تفکر و تعمق کنید و با حل تمرینات بیشتر ذهن خودتان را قوی تر و قوی تر کنید.

منبع: ایران مدرس


بازدید: 288
لیست مدرسین خصوصی پیشنهادی
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
نیازمندیها، تبلیغات رایگان اینترنتی و آگهی رایگان - سودایران

پر بیننده ترین مقالات موفقیت تحصیلی

جدیدترین مقالات موفقیت تحصیلی

اینستاگرام
فیس بوک ایران مدرسفیس بوک
تویتر
آپارت
گوگل+
لینکدین
تلگرام