ایران مدرس>مقاله>معرفی رشته های تحصیلی>مهمترین عوامل برای موفقیت در کلاسهای تدریس خصوصی

مهمترین عوامل برای موفقیت در کلاسهای تدریس خصوصی

برای موفقیت در کلاسهای تدریس خصوصی موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

1- قبل از کلاس اگر بر مطلب تسلط ندارید آن را مطالعه کنید.

2- سر وقت در کلاس حاضر باشید.

3- در کلاس جدی باشید و در عین حال سعی کنید کلاس خسته کننده ای نباشد.

4- حین توضیح درس از شاگردتان سوال بپرسید و او را هم در مباحث و توضیحات دخیل کنید.

5- برای جلسات تدریس بعد سوال و تمرین داده و با جدیت حل آنها را بخواهید.

6- کمی بیشتر در کلاس درس بمانید (به نسبت آنچه از قبل تعیین کرده بودید).

7- درس را از دید دانشجو و دانش آموز دیده و طوری توضیح دهید که کامل متوجه شود.

8- در کلاس درس به اندازه کافی تمرین و مثال حل کنید.اگر بر مطلبی مسلط هستید، در این حالت نیز مطالعه قبل از جلسه تدریس خصوصی می توان مفید و موثر باشد. در حالتی که درس را خوب بلدید، می توانید بر روی تسلط کار کنید. در این حالت می توانید یک خلاصه جزوه آماده کنید، نمونه سوال امتحانی تهیه نمائید، یا مطالب جالبی تهیه کنید که کلاس را جذابتر کرده و به این ترتیب شاگرد شما، شما را به دیگران هم معرفی کرده و به این ترتیب کم کم تعداد شاگردهای شما افزایش می یابد. برای دانلود نمونه سوال امتحانی و جزوه در این وب سایت بر روی عبارت دانلود جزوه و سوال کلیک کنید. هنگام تدریس هر از چند گاهی استراحت یکی دو دقیقه ای در نظر بگیرید. جوکی تعریف کنید. مطلب خنده داری بگوئید و یا بحث را عوض کنید. می توانید به شاگردتان بگوئید دو دقیقه می تواند از کلاس بیرون برود و هوایی بخورد. این استراحت های کوتاه از خسته کننده بودن کلاس جلوگیری می کند.

یکی از مهمترین مواردی که باید در برگزاری جلسات تدریس موفق مد نظر داشته باشید این است که سعی کنید کلاس خشک و بی روحی نداشته باشید. استراحت های کوتاه در جلسات تدریس می تواند به داشتن جلسات تدریس موفق کمک کند. استراحت های کوتاه هنگام تدریس و موفقیت در تدریس خصوصی رابطه مستقیمی با هم دارد. حتی المکان از جلسات تدریس بسیار طولانی اجتناب کنید و جلسات تدریس را به همان 1 ساعت و نیم محدود نمائید. اگر در ایام امتحانات مجبور شدید جلسات تدریس طولانی در نظر بگیرید، حتما بین جلسات استراحت کافی داشته باشید تا بازدهی کلاس کم نشود.

اگر می خواهید مجبور نشوید جلسات تدریس بسیار طولانی برگزار نمائید، به شاگرد یا شاگردانتان توصیه کنید که استفاده از جلسات تدریس خصوصی را به ایام امتحانات موکول نکنند. در بسیاری از اوقات در ایام امتحانات به منظور جبران درسهایی که در طول ترم خوانده نشده است، جلسات تدریس بسیار طولانی برگزار می گردد که بازدهی چندانی هم ندارد.

جلسات تدریسی که در ایام امتحانات برگزار گردد، حتی اگر باعث شود که دانشجو یا دانش آموز در امتحان نمره قبولی بگیرد، در بلند مدت فایده چندانی نخواهد داشت. به عنوان مثال، اگر درسی که به این ترتیب پاس شده است پیشنیاز درس دیگری باشد، در درس بعدی دانشجو به مشکل خواهد خورد. چگونگی برگزاری جلسات تدریس خصوصی موفق و مفید در این بخش توضیح داده می شود. به منظور برگزاری جلسات تدریس موفق و مفید موراد زیر را مد نظر داشته باشید:

1- سعی کنید جلسات تدریس خشک و بی روحی نداشته باشید.

2- زمان برگزاری جلسات بسیار بلند نباشد.

3- قبل از جلسات تدریس مطالعه داشته باشید.

4- از دانشجو و دانش آموز حل تمرین و مسئله بخواهید.

5- بعضا اجازه دهید شاگردتان به زبان خودش مطالب را توضیح دهد تا بفهمید که آیا مطلب را گرفته است یا نه.

6- مطلب را عمقی و مفهومی توضیح دهید و در عین حال سرعت تدریس را حفظ نمائید.

7- در جلسات تدریس به اندازه کافی مثال و تمرین حل کنید.

8- مطلب را از دید شاگردتان ببینید و به زبان خودش توضیح دهید.

9- جزوات اضافه تر، نمونه سوال امتحانی، مطالب جالب و علمی برای شاگردتان تهیه نمائید.

10- تمرین و مثال را در برگه هایی حل کنید که اسم و شماره تماس خودتان روی آن تایپ شده باشد.مهمترین عامل در داشتن یک جلسه تدریس خصوصی موفق، تشخیص صحیح مدرس و انتخاب روند مناسب در جلسات تدریس به تناسب وضعیت تحصیلی دانشجو یا دانش آموز است.

همانطور که می دانید، تفاوت جلسات تدریس خصوصی با جلسات تدریس گروهی در این است که در جلسات تدریس خصوصی چون مدرس قرار است تنها به یک نفر درس بدهد، در این جلسات می تواند مطالبی که در کلاس ارائه می کند را به تناسب وضعیت تحصیلی دانشجو یا دانش آموز انتخاب کند و کلاس مفیدتری را برای او فراهم نماید. این یک مزیت مهم برای جلسات تدریس خصوصی به نسبت کلاسهای گروهی است.

در کلاسهای تدریس خصوصی نباید خودتان با ذهنیتی که از قبل دارید شروع به درس دادن کنید. در جلسه اول باید با پرسیدن سوالاتی کم کم وضعیت درسی و تحصیلی دانشجو یا دانش آموز را تشخیص داده و کلاس و خودتان را با آن هماهنگ نمائید.

در بیشتر موارد، وقتی که کلاسهای تدریس خصوصی بعد از جلسه اول ادامه پیدا نمی کند، دلیل آن بلد نبودن مدرس نیست، بلکه مطالبی که مدرس خصوصی در کلاس ارائه می کند متناسب با خواسته ها و نیازهای دانشجو یا دانش آموز و یا سطح تحصیلی او نبوده است. بنابراین در کلاس های تدریس خصوصی تلاش کنید که ابتدا با پرسیدن سوالهایی در ابتدای کلاس و یا حین تدریس، سطح دانشجو یا دانش آموز را تشخیص داده و در ادامه خودتان و کلاس را با او هماهنگ کنید.


در جلسات تدریس خصوصی و آموزش در منزل نکات زیر مهم است. اگر می خواهید در زمینه تدریس خصوصی موفق باشید، موارد زیر را در نظر بگیرید.

1- سر وقت در جلسات تدریس خصوصی حاضر شوید.

2- زمان جلسات تدریس را به صورت کامل در کلاس بمانید. از سر و ته کلاس نزنید.

3- در صورت لزوم حین تدریس استراحت های کوتاهی بدهید.

4- مطلب را از دید شاگردتان ببینید و به زبان خودش توضیح دهید.

5- با پرسیدن سوالهای کوتاه از شاگردتان از فهم کامل مطلب مطمئن شوید.

6- گاها در خود جلسه تدریس به شاگردتان تمرین بدهید تا حل کند و نحوه حل تمرین او را ببینید.

7- برای جلسات بعد حتما تمرین مشخص کنید و در جلسات بعد تمرین و مسئله را از شاگردتان بخواهید.

8-در عین حال که در کلاس تدریس جدی هستید، سعی کنید کلاس جذاب و لذت بخشی داشته باشید.

9- در کلاس هم درس بدهید، هم تمرین حل کنید، هم از شاگردتان بخواهید توضیح دهد و هم اجازه بدهید تمرین حل کند.

10- ملاک موفقیت تدریس خودتان را نتیجه گرفتن شاگردانتان قرار دهید. برای هر شاگردی ممکن است لازم باشد روند متفاوتی اتخاذ نمائید.

منبع: ایران مدرس


بازدید: 376
لیست مدرسین خصوصی پیشنهادی
افزودن نظر
نام
نظر خود را درباره این مطلب بنویسید
Security Image
کد امنیتی فوق را وارد نمایید.
نیازمندیها، تبلیغات رایگان اینترنتی و آگهی رایگان - سودایران

پر بیننده ترین مقالات معرفی رشته های تحصیلی

جدیدترین مقالات معرفی رشته های تحصیلی

اینستاگرام
فیس بوک ایران مدرسفیس بوک
تویتر
آپارت
گوگل+
لینکدین
تلگرام